اطلاعات مختصری درباره کشور ترکیه

اطلاعات مختصری درباره کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری است که در چهارراه اروپا و آسیا واقع شده است. سه طرف این کشور با دریای مدیترانه، دریای سیاه احاطه شده است. همسایگان این کشور یونان، بلغارستان، گرجستان، ارمنستان، نخجوان (جمهوری آذربایجان)، جمهوری ترک قبرس شمالی، ایران، عراق و سوریه هستند.

ترکیه یکی از کشورهای در حال توسعه جهان با رشد سریع تولید ناخالص داخلی 743 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی سرانه 9.647 دلار در سال 2019 است1. ترکیه با نرخ رشد پایدار در حدود 5٪، دوازدهمین اقتصاد بزرگ است و در مقایسه با اتحادیه اروپا، پنجمین اقتصاد بزرگ می باشد2.

ترکیه مکان منحصر به فردی دارد که اروپا، خاورمیانه و آسیای میانه در آن به هم متصل می شوند. به عنوان نتیجه ای از موقعیت طبیعی آن، ترکیه را می توان به عنوان دهلیز انرژی شرقی- غربی در نظر گرفت. بیش از نیمی از تجارت جهان در شعاع پرواز چهار ساعته ترکیه انجام می شود که یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب ترکیه به عنوان قطب استراتژیک منطقه ای توسط شرکت های چند ملیتی برای فعالیت خود می باشد. دسترسی به بیش از 1.5 میلیارد مصرف کننده برای شهروندان ترکیه در منطقه امکان پذیر است. تعداد گردشگر خارجی ترکیه در سال 2019 به 51.7 میلیون گردشگر رسیده و فرودگاه های ترکیه نیز پذیرای 209 میلیون مسافر هواپیمایی بوده اند1.

ترکیه با جمعیت 82 میلیون نفری و میانگین سنی 30 سال، در مقایسه با اتحادیه اروپا دارای پر جمعیت ترین کشور با جمعیت جوان بوده است؛ از آن گذشته، نیمی از جمعیت ترکیه زیر 31 سال سن دارند1. در ترکیه 203 دانشگاه و بیش از 32 میلیون نیروی کار جوان و تحصیل کرده وجود دارد.

ترکیه در سال 2019 موفق به جذب سرمایه گذاران خارجی زیادی شد که مبلغ 12.389 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم کرده اند. کل سرمایه گذاری بین سال های 2002-2019 مبلغ 157.9 میلیارد دلار بوده است 3.

با گذرنامه ترکیه می توان بدون ویزا به 116 کشور (از جمله ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و سایر کشورهای مهم آسیا و آمریکای جنوبی) سفر کرد. همچنین اخذ ویزا با گذرنامه ترکی از ایالات متحده آمریکا، انگلیس و کشورهای اتحادیه اروپا به راحتی امکان پذیر می باشد.

ترکیه کشوری دموکراتیک و قابل اطمینان است که تضمین کننده خدمات درمانی و سیستم آموزشی رایگان می باشد. بخش های زیرساختی، حمل و نقل، انرژی و ارتباطات به طور مداوم در حال تحول و گسترش هستند. فراتر از آن، دولت ترکیه از سرمایه گذاری هایی با نرخ بهره پایین و مشوق های مالیاتی حمایت می کند.

در آخر، ترکیه با داشتن قراردادهای مختلفی در مورد تعرفه ها و تجارت، کمک بسزایی به سرمایه گذاران و تجار ترکیه ای می کند. به عنوان مثال، توافق فعلی اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا از سال 1996، توافق های تجارت آزاد با 21 کشور و مذاکرات مداوم در مورد مشارکت اتحادیه اروپا 3.

1. موسسه آماری ترکیه (TUIK)

2. تولید ناخالص داخلی، صندوق بین المللی پول و چشم انداز اقتصادی جهانی

3. وزارت بازرگانی ترکیه

10 ژوئن 2020 / by / in
Comments

Comments are closed here.

WeChat